Kolonia

Z Dominion Wiki Polska
(Przekierowano z Colony)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Kolonia jest podstawową kartą Zwycięstwa z rozszerzenia Złoty wiek. Ta karta oraz Platyna mogą być dodane do Zasobów w rozgrywkach, w których występują karty Królestwa ze Złotego wieku.

Jej koszt - - czyni ją najdroższą (w ) kartą w Dominion, a jej wartość punktowa - 10 - czyni ją prawie najwartościowszą. Nawet najsilniejsze alternatywne karty Zwycięstwa (np. Vineyard) rzadko kiedy osiągają taką wartość, a Fontanna, pomimo iż daje więcej , jest jednorazowego użytku, podczas gdy Kolonii jest aż 12 do zdobycia. Jedynie Dominacja jest droższa od Kolonii, i tylko ona może konkurować z Kolonią o miano najwartościowszej.

Kolonia w rozgrywkach ze Złotym wiekiem odgrywa zbliżoną rolę do tej, którą odgrywa Prowincja w pozostałych grach - jest wtedy najwartościowszą kartą Zwycięstwa i wyczerpanie jej stosu w Zasobach kończy rozgrywkę, przez co gra sprowadza się do wyścigu o jak największą liczbę Kolonii. Ze względu na koszt Kolonii, Srebrniki są zwykle mniej ważne w takich rozgrywkach (w przeciwieństwie do rozgrywek, gdzie Prowincja jest najwartościowszą kartą), a ze względu na to, że zbudowanie talii przynoszącej regularnie trwa dłużej niż takiej, co przynosi , strategie oparte na silniku są lepsze od "Big Money".

Kolonia
nazwa oryginalna:
Colony
Info
koszt
typ(y) Zwycięstwo
karta Królestwa? Nie
rozszerzenie Złoty wiek
ilustrator Martin Hoffmann
tekst karty
10

Reguły[edytuj]

Oficjalne reguły[edytuj]

Reguły dodatkowe[edytuj]

Przygotowanie do gry[edytuj]

  • Jeżeli w rozgrywce mają być używane wyłącznie karty ze Złotego wieku, w Zasobach należy umieścić karty Platyny i Kolonii.
  • W przypadku gdy gracze wolą łączyć karty ze Złotego wieku z kartami z innych zestawów, należy ustalić w sposób losowy, czy Platyna i Kolonie będą obecne w Zasobach, opierając się na proporcji między liczbą kart ze Złotego wieku a innych zestawów. Przykładowo, gracze mogą wylosować jedną z kart biorących udział w rozgrywce, np. pierwszą kartę z talii Separatorów. Jeżeli jest to karta ze Złotego wieku, wówczas do Zasobów dodaje się karty Platyny i Kolonii.
  • Należy pamiętać, że karty Platyny i Kolonii nie są kartami Królestwa; co za tym idzie, kiedy są one obecne w Zasobach, w rozgrywce używa się 10 wzorów kart Królestwa, a także kart: Miedziaki, Srebrniki, Złoto, Platyna, Posiadłość, Powiat, Prowincja, Kolonia i Klątwa, wchodzących w skład Zasobów.
  • W grze dwuosobowej używa się 8 kart Kolonii, a w grze na trzech i więcej graczy 12 Kolonii.

Zakończenie gry[edytuj]

W rozgrywkach z kartami Platyny i Kolonii pojawia się dodatkowy warunek końca gry. Gra kończy się w chwili, gdy po rozegraniu tury przez dowolnego gracza spełniony jest przynajmniej jeden z trzech warunków:

  • wyczerpał się stos kart Prowincji
  • LUB wyczerpały się 3 dowolne stosy kart Zasobów (4 stosy w rozgrywkach dla 5 i 6 graczy)
  • LUB wyczerpał się stos kart Kolonii.

Poprzednie wersje[edytuj]

ColonyKolonia

Strategia[edytuj]

Kolonia nie ma artykułu dotyczącego strategii. Prawdopodobnie powinien taki być. Kiedyś zostanie napisany, ponieważ różnice między rozgrywkami z Kolonią i bez niej są dość znaczne.

Ogólnie rzecz biorąc, w rozgrywkach z Kolonią lepsze jest budowanie silnika niż opieranie się na "Big Money" (i podobnych strategiach).

Ciekawostki[edytuj]

Historia[edytuj]

Ta karta zawsze kosztowała . Na początku dawała 8. W tamtym czasie Prowincja dawała 5. Kiedy podniosłem wartość Prowincji do 6, Kolonię podwyższyłem do 9. I utrzymała się na takim poziomie przez jakiś czas. 9 wydawało się dobrą wartością, która czyniła zarówno Kolonię jak i Prowincję użyteczną w grze z Koloniami. Podczas rozwoju gry Valerie i Dale chcieli, żeby Kolonia była warta 10. 1 - 3 - 6 - 10! Tyle że 1 i 3 naprawdę niewiele znaczą; Posiadłości i Powiatu nie kupuje się na jakiejś wyprzedaży. Przez jakiś czas mówiłem - jasne, może i 9 nie jest najlepsze, ale wiecie, jak dotąd wyglądało na całkiem dobre podczas testowania. I tak było. Wyglądało na całkiem dobre. Ostatecznie jednak wypróbowałem Kolonię z wartością 10. I cóż, zwykle nie wpływało to na to kto wygra, a ułatwiało liczenie punktów, no i lepiej wyglądało. A ataki i strategie typu "rush" raczej nie sprzyjają zdobywaniu Kolonii. W niektórych grach dobrze jest mieć do czego dążyć oprócz Prowincji. I tak oto Kolonia ma 10.