Druga edycja

Z Dominion Wiki Polska
Wersja z dnia 23:08, 11 lip 2022 autorstwa Agt (dyskusja | edycje) (dodane i usunięte karty opis)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Druga edycja Dominiona to aktualizacja wszystkich zestawów, które ukazały się przed Imperium. Rozpoczęła się ona jesienią 2016. roku. Obejmowała szereg zmian w formatowaniu, takich jak większa czcionka tam, gdzie było to możliwe, lepsze sformułowania oraz zastąpienie wszystkich męskich zaimków ("on", "jego") zaimkami neutralnymi płciowo ("oni", "ich"). Wprowadzenie zmian najbardziej zauważalne jest w Dominionie i Intrydze, w których zastosowano wiele modyfikacji w działaniu istniejących kart oraz usunięto i zastąpiono niektóre karty, które z perspektywy czasu okazały się słabe lub nie dawały takiej radości z gry.

Inne rozszerzenia, w których wymieniono karty to Przystań, Złoty Wiek i Hinterlands.

Zaktualizowano również wszystkie karty na Dominion Online.

W związku z wprowadzonymi zmianami nowe wydania zestawów Dominion, Intryga, Przystań, Złoty Wiek oraz Hinterlands, poza nowymi ilustracjami na pudełkach, mają do tytułu dodaną informację "Druga edycja".

W polskiej wersji językowej została dotąd wydana druga edycja Dominiona, a w 2022. roku, nakładem IUVI Games, mają ukazać się nowe Przystań oraz Złoty wiek.

Dla zachowania spójności ta wiki będzie używać zasad i sformułowań z drugiej edycji, gdzie tylko będzie to możliwe.


Zmiany zasad

Wraz z wydaniem drugich edycji dla zestawu podstawowego i Intrygi, ich instrukcje również zostały zaktualizowane. W większości były to po prostu usprawnienia zasad i zebranie ich w bardziej kompaktowy, przyjazny sposób, ale była jedna, nieco subtelna zmiana zasad w odniesieniu do tasowania.

Poprzednio, kiedy gracz chciał dobrać kartę (lub w inny sposób zrobić coś z talią), a jego talia była pusta, tasował karty ze stosu kart odrzuconych tworząc z nich talię, a następnie kontynuował dobieranie. Stos kart odrzuconych tasowany był dopiero kiedy talia była pusta. Jeśli więc gracz zagrał Kuźnię mając w talii dwie karty, dobierał te dwie, potem tasował stos kart odrzuconych i dobierał jeszcze jedną.

W drugiej edycji, kiedy talia się kończy, gracz najpierw sprawdza, czy zostało wystarczająco dużo kart, aby wykonać dane działanie. Jeśli nie, tasuje najpierw swój stos kart odrzuconych i umieszcza go pod tym, co zostało w talii. Czyli w wyżej wymienionej sytuacji, mając dwie karty w talii w momencie zagrania Kuźni, tasuje swój stos kart odrzuconych, wsuwa go pod te dwie karty, a następnie dobiera swoje trzy karty.

Donald X. Vaccarino określił tę decyzję jako ułatwienie dla sytuacji innych, niż dobieranie z prawie pustą talią.


Dodane i usunięte karty

Aby zastąpić karty usunięte z Dominiona i Intrygi, do każdego z tych zestawów dodano 7 nowych kart. Niektóre z nich zostały wprowadzone jako dość bezpośrednie zamienniki (np. Patrol za Zwiadowca), ale inne wypełniały potrzeby, których zdaniem autora brakowało w zestawach. Na przykład, pierwsza edycja podstawowego zestawu miała kilka stymulatorów strategii Big money, ale niewiele wsparcia dla strategii Silnik, co doprowadziło do tego, że niektórzy grający w podstawową grę postrzegali ją jako grę "rozwiązaną", w której głównie kupuje się Skarby. Druga edycja dodała więc kilka kart typu cantrip (+1 Karta, +1 Akcja, i dodatkowe działanie), aby zbalansować zestaw strategicznie.

Z Przystani Vaccarino usunął osiem kart królestwa i część kart pustych, by zastąpić je dziewięcioma nowymi kartami. Zarówno Złoty wiek jak i Hinterlands opuściło dziewięć kart, dla dziewięciu nowych.