Allies

Z Dominion Wiki Polska
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
To jest zalążek artykułu. Możesz pomóc edytując jego zawartość


Allies
nazwa proponowana:
Sojusznicy
Info
Typ duże rozszerzenie
Ikona
Karty 400
346 (31 zestawów)
31
inne karty
23 Sojuszników
Elementy dodatkowe  
6 podkładek Przysług
35 żetonów monet
Motyw przewodni Sojusznicy, Przysługi, stosy mieszane
Wydanie 9 marca 2022
Ilustracja pudełka Lorraine Schleter
Oficjalne zasady PDF

Allies to czternaste rozszerzenie do gry Dominion. W wersji oryginalnej ukazało się w marcu 2022. Jest ono jednym z dużych rozszerzeń, zawierającym 400 kart. Znajduje się w nim 31 nowych kart Królestwa. Są również stosy mieszane, które można rotować w trakcie gry.

Zawartość

karty podstawowe

karty Królestwa

po 10 każdej:

po 4 każdej:

materiały dodatkowe

Sojusznicy

(23, po 1 z każdego) Architects' Guild, Band of Nomads, Cave Dwellers, Circle of Witches, City-state, Coastal Haven, Crafters' Guild, Desert Guides, Family of Inventors, Fellowship of Scribes, Forest Dwellers, Gang of Pickpockets, Island Folk, League of Bankers, League of Shopkeepers, Market Towns, Mountain Folk, Order of Astrologers, Order of Masons, Peaceful Cult, Plateau Shepherds, Trappers' Lodge, Woodworkers' Guild

podkładki

  • 6 podkładek Przysług

żetony

  • 35 żetonów monet

Zasady rozszerzenia Allies

Przygotowanie

W grach używających co najmniej jednej karty typu Liaison należy dać każdemu graczowi podkładkę Przysług, oraz wyłożyć na stół jedną kartę Sojusznika. Ponadto, każdy gracz na początek gry otrzymuje jeden żeton Przysługi (lub pięć żetonów, jeśli w rozgrywce bierze udział karta Importer).

Sojusznicy

Sojusznicy to poziome karty, które robią użytek z żetonów Przysług. Żetony Przysług można zdobywać w różny sposób za pomocą kart typu Liaison; gdy w rozgrywce znajduje się karta tego typu, należy losowo wybrać jedną kartę Sojusznika i położyć ją w pobliżu Zasobów. W rozgrywkach należy używać tylko jednej karty Sojusznika, nawet jeśli bierze w niej udział kilka kart typu Liaison. Ograniczenie to nie wpływa na pozostałe poziome karty (Zdarzenia, Krajobrazy, Projekty, Ścieżki).

Do oznaczania Przysług używane są żetony monet - należy je układać na podkładce Przysług w celu odróżnienia ich od Funduszy i Wieśniaków (z innych rozszerzeń Dominion), które mają zresztą własne podkładki. Kiedy karta mówi +1 Favor, gracz dokłada jeden żeton (z ogólnej puli) na swoją podkładkę; wykorzystywanie Przysług z kolei wymaga odłożenia żetonu z podkładki do wspólnej puli. Żetony nie są limitowane - gdy ich zabraknie, należy użyć zamienników.

Przysługi mogą być używane już od pierwszej tury rozgrywki, lecz nie przed nią. Wykorzystywanie Przysług nie jest obowiązkowe. Przysługi mogą być wykorzystane tylko raz w danym momencie, określonym przez Sojusznika (np. Na początku twojej tury, Na początku twojej fazy zakupu, itp.), chyba że ten mówi Możesz powtórzyć tę operację wielokrotnie..

Stosy mieszane

W rozszerzeniu Allies jest 6 stosów mieszanych. Każdy z nich składa się z 4 wzorów kart, po 4 kopie każdego wzoru (co daje 16 kart w każdym takim stosie). Karty w tych stosach przed rozpoczęciem gry układa się według kosztów, rosnąco. Na przykład, na stosie Fortów znajdują się 4 karty Tent, pod nimi 4 karty Garrison, następnie 4 karty Hill Fort i na samym dole 4 karty Stronghold. W trakcie gry ta kolejność może zostać zaburzona np. przez kartę Swap. Podobnie jak w przypadku stosów mieszanych z rozszerzenia Imperium, tylko karta z wierzchu stosu może być kupiona lub dodana w inny sposób, można jednak te stosy przeglądać w dowolnym momencie, nie zmieniając kolejności kart.

Pierwsza (najtańsza) karta z każdego z tych stosów ma możliwość rotacji swojego stosu (wyjątkiem jest tu Battle Plan, który może dokonać rotacji dowolnego stosu). Rotacja stosu oznacza, że gracz bierze kartę z wierzchu tego stosu oraz wszystkie jej kopie znajdujące się bezpośrednio pod nią, i wszystkie umieszcza na spodzie tego stosu. Na przykład, gdyby na wierzchu stosu Fortów znajdowały się dwie karty Tent, pod którymi są karty Garrison, to po wykonaniu rotacji karty Tent znajdą się na spodzie stosu, a na wierzchu będą karty Garrison.

Niektóre karty odnoszą się do informacji o stosie, jakby składał się z jednakowych kart. W przypadku stosu mieszanego należy wziąć pod uwagę jego kartę Separatora, która zwykle pokrywa się typem i kosztem z pierwszą kartą. Niektóre karty odnoszą się do kart pochodzących z określonego stosu - wówczas efekt działa dla wszystkich kart z takiego stosu. Na przykład Zdarzenie Training (z rozszerzenia Adventures) pozwala graczowi położyć na stosie kart Akcji żeton, który daje mu + w momencie gdy zagrywa on kartę pochodzącą z takiego stosu. Taki żeton można wówczas położyć np. na stosie Odysseys co spowoduje, że zagranie karty Sunken Treasure również da graczowi dodatkowy + - mimo że nie jest ona kartą Akcji.

Wprowadzenie

Radujmy się! Ludzie tańczą na ulicach, a po salach balowych jeżdżą konno. Wreszcie zawarłeś sojusz z barbarzyńcami z północy. Ulicami nie płynie krew tylko, cóż, to co zwykle nimi płynie, lecz nie skupiajmy się na tym. Rzecz w tym, że nastał pokój. Jasne, negocjacje nie były łatwe. Barbarzyńcy są nieokrzesani, nie znają reguły 5 sekund, a podczas picia herbaty podnoszą niewłaściwy palec. Są jednak i dobre strony. Sprezentowali ci czaszki, z których można pić miód, oraz zioła na pozbycie się posmaku czaszki. W zamian dałeś im widelce, lustra i spodnie. Wszyscy są zadowoleni. Podpisanie tego paktu masz już z głowy, więc pora zwrócić się ku pozostałym sąsiadom. Wkrótce wszyscy będą twoimi sojusznikami.
—, (tłumaczenie własne)

Galeria kart

karty Królestwa

Augurs

Clashes

Forts

Odysseys

Townsfolk

Wizards

Sojusznicy

Ciekawostki

Polecane zestawy 10 kart

Karty Bauble, Sycophant, Townsfolk (Blacksmith, Elder, Miller, Town Crier) • Augurs (Acolyte, Herb Gatherer, Sibyl, Sorceress)), Clashes (Archer, Battle Plan, Territory, Warlord), Forts (Garrison, Hill Fort, Stronghold, Tent), Importer, Merchant Camp, Odysseys (Distant Shore, Old Map, Sunken Treasure, Voyage), Sentinel, Underling, Wizards (Conjurer, Lich, Sorcerer, Student) • Broker, Carpenter, Courier, Innkeeper, Royal Galley, Town Barbarian, Capital City, Contract, Emissary, Galleria, Guildmaster, Highwayman, Hunter, Modify, Skirmisher, Specialist, Swap Marquis
Sojusznicy Architects' Guild, Band of Nomads, Cave Dwellers, Circle of Witches, City-state, Coastal Haven, Crafters' Guild, Desert Guides, Family of Inventors, Fellowship of Scribes, Forest Dwellers, Gang of Pickpockets, Island Folk, League of Bankers, League of Shopkeepers, Market Towns, Mountain Folk, Order of Astrologers, Order of Masons, Peaceful Cult, Plateau Shepherds, Trappers' Lodge, Woodworkers' Guild
Inne Sojusznicyżetony Przysługżetony monet
Gry z serii Dominion
Zestawy Dominion (gra podstawowa)IntrygaPrzystańAlchemyZłoty wiekRóg obfitościW głąb ląduDark AgesGuildsAdventures • ImperiumPieśń nocyRenesansMenagerieAlliesZdobyczeRising Sunkarty promocyjne
Akcesoria Base CardsBase Cards MatCollectors CaseDominion ChestPlay MatUpdate Pack-i